دانشگاه آک دنیز

دانشگاه آک دنیز (Akdeniz university)

دانشگاه آک دنیز اولین بار در سال ۱۹۸۲ معادل سال ۱۳۶۱ در مرکز شهر آنتالیا بین بولوار Dumlupinar و منطقه ی Uncalı کنونی ساخته شد. در سال های اول فعالیتش با موسسات آموزش عالی اسپارتا و بوردو ادغام شد و به دانشگاه آک دنیز تبدیل شد. بعضی از واحد هایش در اسپارتا و بعضی دیگر در بوردو قرار داشتند.
دانشگاه آک دنیز در سال ۱۹۹۲ معادل سال ۱۳۷۱ واحد هایی که در اسپارتا بودند را به دانشگاه سیلمان دمیرل و واحد های دیگر را که در بوردو قرار داشتند در سال ۲۰۰۶ معادل سال ۱۳۸۵ به دانشگاه محمت عاکف منتقل کرد.
این دانشگاه طی چندین سال افتخارات و موفقیت های زیادی را در سطح ملی و بین المللی در زمینه های بهداشت، علوم ، توسعه اجتماعی، آموزش، تحقیق و پژوهش و هنر بدست آورد.
یکی از موفقیت های اخیر این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ کسب رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ میان دانشگاه های برتر جهان ،کسب رتبه ۲۰۱ تا ۲۵۰ دانشگاه های تازه تاسیس جهانی و همچنین جزء ۵۰ برترین دانشگاه های ترکیه قرار گرفته است.
کادر علمی این دانشگاه را حدودا ۱۴۰۰ نفر تشکیل می دهند که شامل ۱۹۸ استاد تمام، ۱۰۱ دانشیار و ۱۰۸ استادیار می باشند
بیش از ده هزار دانشجو به زبان ترکی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مختلف مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه آک دنیز ۱۹ دانشکده،۷ موسسه، ۳ مدرسه، یک هنرستان و ۱۱ مدرسه فنی حرفه ای دارد.
این دانشگاه دو محوطه را برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته است. برای دانشجویان داخلی خوابگاه ۳۰۰۰ تخت خوابی و برای دانشجویان خارجی خوابگاه ۵۰ تخت خوابی ساخته است. همچنین دارای رستوران ها و سالن های غذا خوری با ظرفیت ده هزار نفره می

باشد.

مرکز سلامت این دانشگاه Mediko نام دارد. که ارائه دهنده خدمات برای دانشجویان خارجی و داخلی می باشد.