آزمون تومر(TÖMER)

آزمون تومر

آزمون تومر از جمله مدارکی می باشد که دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه اخذ می کنند.این آزمون در خصوص تعیین سطح و همچنین دیپلم زبان استانبولی می باشد.

آزمون تومر توسط دانشگاه های مختلف کشور ترکیه برگزار می گردد.معتبرترین مدرک آزمون تومر (TÖMER) توسط دانشگاه آنکارا و شعبات آن در شهر های دیگر اعطا می شود.دراین خصوص دانشگاه هایی نظیر استانبول ،گیرسون ، اژه ازمیر، کارادنیز در ترابزون ، آتا تورک در ارزروم و سایر دانشگاه های معتبر دولتی ، نیمه خصوصی و خصوصی به صورت داخلی برگزار میگردد.

آزمون تومر شامل مراحل آزمونی صحبت کردن (KONŞMA) ، شنیدن (DINLEME) ، خواندن (OKUMA) ، درک مطلب (YAZILI ANLATMIK)، دستور زبان (DIL BILGISI) و انشا (COMPOZISYON) می باشد که به ترتیب در 3 سطح مقدماتی (TEMEL) ، میانی (ORTA) و پیشرفته (YÜKSEK) اخذ میشود.

نحوه اخذ نمره از آزمون تومر با حداقل نمره 60 از 100 محاسبه می شود. برای مقاطع مختلف تحصیلی و در خصوص پذیرش دانشگاه های ترکیه شرکت در این آزمون و کسب نمره بالای 60 و همچنین کسب حد نصاب نمره قبولی در هر مرحله از این آزمون الزامی می باشد.

جهت مقاطع دکتری کسب نمره حداقل 70 از 100 و سایر مقاطع حداقل 60 در امر پذیرش از دانشگاههای ترکیه الزامی است .

تا سال 2012 دپارتمان ایران تومر مجری و برگزار کننده آزمون تومر دانشگاه آنکارا در ایران بوده است . پس از سال 2012 این آزمون در شعبات داخل کشور ترکیه در شهرهایی نظیر آنکارا ، استانبول ، ازمیر ، آنتالیا و بورسا برگزار می گردد.

شرکت کنندگان در آزمون قبل از ثبت نام ، جهت آمادگی در آزمون تومر می بایستی در دوره های 4 ماهه موسسات ایران تومر شرکت کرده و آمادگی لازم را کسب نمایند.